איך לבחור את עורך הדין הנכון בשבילכם?

בחירה נכונה של עורך דין מחייבת היכרות עם ההבדלים בין התחומים שבהם הם עוסקים, במאמר הבא נראה מקבץ מייצג של עורכי דין ונבין מה מאפיין כל תחום או שירות.

עורכי דין יכולים להציע שירותי ייעוץ משפטי כלליים או שירות בהתמחות ספציפית. התייעצות כללית עם עורך דין רלוונטית אם לא יודעים האם קמה עילה לתביעה, או במקרים שבהם רוצים לנסח כתב הגנה אבל לא ממש מכירים את פרטי החוק ואת התקנות. לעומת זאת, התייעצות עם עו"ד שעוסק בתחום מסוים היא הדרך הכי טובה להשיג את הייצוג המשפטי ההולם מול בית המשפט ורשויות האכיפה.

הבעיה היא שלא כל האזרחים הרשאים לייעוץ משפטי אכן יודעים כיצד לבחור אותו. כמובן שהשאיפה היא לבחור את עורך הדין הטוב ביותר, אך יש גם מגבלות תקציב ושכר טרחה שצריך להתחשב בהן. חוץ מזה, כדאי להכיר את ההבדלים בין תחומי עריכת הדין כדי להגדיל את הסיכוי ליצירת קשר עם בעלי מקצוע רלוונטיים בלבד.

עורכי דין
עורכי דין

בחירת עו"ד

אם רוצים לבחור עו"ד ברמה גבוהה, חשוב להשוות בין התחומים ולוודא התאמה כמה שיותר גבוהה שלהם לצרכים של קהל היעד והלקוחות. במידת הצורך, אפשר להתייעץ עם מכרים או להגיע לפגישת היכרות לא מחייבת עם העו"ד ולהתרשם ממנו אישית.

במידה ולא מכירים באופן אישי חברים, קרובים ובני משפחה שיכולים להמליץ על השירות של עורכי דין בתחומים מסוימים, הפתרון יהיה להרחיב את החיפוש. הדרך להרחיב את החיפוש היא לבדוק מה חוות הדעת שיש עליו באינדקס עורכי דין מומלצים ולבדוק מה חושבים עליו ברשתות החברתיות. למרות שחוות דעת הן לא תמיד אובייקטיביות, אבל אפשר ללמוד מהן המון על הניסיון ועל הרקע שלו.

תחומים מבוקשים של עריכת דין

  • עורך דין מקרקעין – התמחות בדיני מקרקעין מאפשרת לעורך הדין ללוות לקוחות פרטיים ומסחריים בשלל נסיבות שונות. ראשית, זה עורך הדין שאליו פונים על מנת לנסח חוזה מכירה או השכרה של דירה ושל נכס. שנית, עורך דין מקרקעין יכול ללוות בעלי נכסים בהליך נטילת משכנתא. במקרים אחרים, סביר להניח שיהיה צורך להתייעץ עם עו"ד העוסק בדיני מקרקעין גם אם רוצים לתבוע קבלן בבניינים חדשים או קבלני שיפוצים עבור בניינים קיימים.

  • עורך דין דיני משפחה – התחום של דיני המשפחה רחב מכפי שנהוג לחשוב. מלבד האפשרות של התייעצות עם עו"ד דיני משפחה בכל הנוגע לגירושין, נישואין והסכמי ממון, זה גם עורך הדין שאליו פונים אם רוצים לטפל בנושאים הרגישים של צוואות ושל ירושות.

  • עורך דין דיני תעבורה – היתרון של עו"ד העוסק בדיני תעבורה הוא שניתן להתייעץ איתו מוקדם על מנת למנוע סנקציות חמורות של אגף התנועה במשטרת ישראל, של בתי המשפט השונים או של שאר גופי וגורמי האכיפה. בין היתר, עורך דין דיני תעבורה יכול לסייע בניסוח כתבי הגנה על רקע אישום בנהיגה בשכרות ויש לו גם מספיק שנות ניסיון על מנת לבדוק האם דוחות מהירות מסוימים הם אכן חוקיים ותקינים.

  • עורך דין דיני צבא – כמעט בכל מדינה יש עורכי דין העוסקים בדין הצבאי, אך בישראל הייחודיות היא התמקדות בתקנות הקשורות לחוק גיוס חובה ואל צה"ל. באמצעות התייעצות עם עו"ד דיני צבא, ניתן להתמודד טוב יותר עם גופי המשפט והאכיפה של צה"ל ובמידת הצורך להציע עזרה לחיילים ולבני המשפחות שלהם.

  • עורך דין משפט בינלאומידיני משפט בינלאומי חשובים כיום על רקע הגלובליזציה ומערכת היחסים שיש בין מדינות, חברות, תאגידים, עסקים, אנשים פרטיים ויבואנים או יצואנים מכל רחבי העולם. אם רוצים לדעת מה קובע הדין הבינלאומי בהשוואה לתקנות ולדין במדינות ספציפיות, צריך לפנות לעורך דין העוסק במשפט בינלאומי, הוא יספק שירות הוגן לקהל הלקוחות שלו, עליו להתעדכן בתקנות ולהישאר עם האצבע על הדופק.

  • עורך דין שוק ההון, תאגידים וניירות ערך – בשנים האחרונות יש ביקוש גבוה לעורכי דין המתמחים בדיני שוק ההון, בתקנות של תאגידים או בחוקים הקשורים אל הבורסה ואל מסחר בניירות ערך. בין אם הסיבה לכך היא מעורבות גבוהה יותר של הציבור בבורסה ובניירות ערך ובין אם זה קורה בגלל פסיקות שונות של בתי המשפט, חשוב לבחור את העו"ד המתאים כי יש לזה השפעה על העתיד הכלכלי של המיוצג.

  • עורך דין משפט מסחרי – התמחות במשפט המסחרי רלוונטית בעיקר לגופים עסקיים, חברות ותאגידים. עם זאת, יש מקרים שבהם גם אנשים פרטיים משתמשים בשירותים של עו"ד זה במקרים בהם מתעורר חשד להפרת זכויות יוצרים או בכל מקרה של תביעה המוגשת על ידי הלקוחות. במקרים כאלה, אפשר גם להתרשם מפסקי דין תקדימיים על מנת לקבוע את גובה הפיצוי.
עורך דין
עורך דין

השפעת תחום ההתמחות על שכר הטרחה

שירות של עורכי דין מתחומים שונים יכול לבוא לידי ביטוי בשכר הטרחה שלהם. ככל שהתחום שבו עורך הדין מתמחה הוא נדיר אך מבוקש יותר, כך שכר הטרחה יעלה. במקביל, שכר הטרחה יושפע מהמוניטין ומהתקנות שנקבעות על ידי לשכת עורכי הדין.

בלשכת עורכי הדין קובעים שכר טרחה מינימלי אבל מאפשרים לכל עו"ד לגבות שכר גבוה יותר. אם רוצים לדעת מה התקנות המעודכנות של לשכת עורכי הדין, אפשר לעקוב אחריהן דרך אתר האינטרנט הרשמי של הלשכה.

מה ההבדל בין משפט אזרחי ופלילי?

חלוקה גסה יותר של עורכי דין לתחומים שונים תצביע על ההבדל בין המשפט האזרחי והפלילי. בעוד רוב התביעות המוגשות בין אזרחים או אנשים פרטיים חוסות תחת ההגדרה של משפט אזרחי, משפט פלילי הוא תחום רגיש יותר שבו מוגשות תביעות על עבירות יחסית חמורות. יתרה על כך, לא כל עורך דין העוסק במשפט האזרחי יכול להציע את השירותים שלו גם עבור תיקים המתנהלים תחת המשפט הפלילי, ולהפך.

בדיקה של תחום ההתמחות של בעל המקצוע מתבצעת מראש ודרך מקורות המידע הרשמיים. אפשרות אחת להשיג את המידע הזה תהיה ליצור קשר עם עורך הדין, לבדוק במה הוא מתמחה ולברר לגבי לקוחות קודמים שיש לו.

גלילה לראש העמוד

חיפוש באתר: