האם התפטרות בעקבות גירושין מזכה בפיצויי פיטורים?

התפטרות בעקבות גירושין יכולה לזכות בפיצויי פיטורים רק אם עומדים בתנאים מסוימים הקבועים בחוק, החל מקשר סיבתי בין ההתפטרות לבין הגירושין, דרך מעבר דירה ועד ותק ביישוב החדש. מה כל זה אומר בפועל? עם מי מתייעצים? כל התשובות במאמר.

תהליך הגירושין נוטה להיות ארוך ויש לו השפעה על כל התא המשפחתי. מלבד בני הזוג והילדים, לתהליך הזה גם יש השפעה על המעגלים החברתיים הקרובים והרחוקים. מעבר לכך, יש לא מעט עדויות שמראות את הקשר בין גירושין לבין מקום העבודה. כאשר נמצאים בעיצומו של הליך גירושין, כל מסלול החיים משתנה וזה מטבע הדברים משפיע על הנוכחות בעבודה, על התפוקה ועל הביצועים.

מצד אחד, אפשר להבין מדוע התפטרות בעקבות גירושין יכולה לספק את הזכות לקבלת פיצויי פירוטים. מצד שני, לא תמיד יש קשר בין הדברים והמעסיק לא צריך להיות זה שנושא בעול של גירושי העובדים שלו. עם זאת, החוק כבר התייחס לסוגיות כאלה ולכן יש תשובה פחות או יותר ברורה.

work space
work space

כך תדעו האם אתם זכאים לפיצויים

באופן עקרוני, התפטרות בגלל גירושין אכן יכולה לזכות בפיצויים, אך לאו דווקא בגלל האקט של הגירושין עצמו. בפועל, מה שהחוק בודק זה את ההשלכות של הגירושין מבחינת מעבר למקום מגורים חדש. אם מצליחים להוכיח שהגירושין הם אלו שהביאו להעתקת מקום המגורים ואם מראים את הקשר בין זה לבין ההתפטרות, ניתן יהיה גם להעלות דרישה לקבלת תשלומי פיצויים.

במילים אחרות, פסקי דין תקדימיים קובעים קריטריונים שבגינם אפשר לתבוע פיצויי פיטורים גם בעקבות גירושין. אלו התנאים המצטברים שאמורים לבסס את הזכות הזו ואותם צריך לבדוק:

  • קשר סיבתי – הכי חשוב להראות ולהוכיח קשר סיבתי בין ההתפטרות לבין הגירושין. אם יש קשר כזה, ניתן להתקדם הלאה אל שאר התנאים המצטברים ואולי אף לדרוש את פיצויי הפיטורים כאמור.

  • מעבר למקום מגורים מרוחק – עוד נקודה קריטית היא להראות שהעובד עבר למקום מגורים במרחק של 40 ק"מ לפחות ממקום המגורים הקודם שלו. אם המעבר הוא בעקבות הגירושין ובגלל גם העובד התפטר, ניתן יהיה לדרוש פיצויים.

  • ותק ביישוב החדש – יש צורך להראות ותק מגורים ביישוב החדש של שישה חודשים לפחות. אם העובד עבר למקום מגורים חדש במרחק של מעל 40 ק"מ אבל לא המשיך לגור בו חצי שנה, המחוקק לא יראה בזה פקטור שמקיים את הזכות לקבלת פיצויי פיטורים.

עם מי מתייעצים לגבי התפטרות בגלל גירושין?

החדשות הטובות הן שניתן להתייעץ עם עורך דין גירושין, גם לגבי ההליך המשפטי עצמו וההשלכות שלו על המשפחה וגם לגבי המשמעות התעסוקתית. אם רוצים לדעת מראש האם ובאיזה שלב ניתן לדרוש ולקבל פיצויי פיטורים אחרי ההתפטרות, יש צורך לבדוק את זה מולו.

התייעצות עם עורך דין מאפשרת לרכז את כל השאלות גם לגבי הגירושין וגם לגבי ההתפטרות תחת קורת גג אחת. בשביל ליהנות מהיתרון הזה, צריך לבדוק מראש במה עורך הדין מתמחה, כמה שנות ניסיון יש לו בדיני משפחה, באיזה אופן הוא יכול לסייע לגברים ונשים להשלים את הליך הגירושין שלהם ואיזה המלצות יש עליו.

גלילה לראש העמוד

חיפוש באתר: