מה הן זכויותינו לפני חתימה על חוזה שכירות דירה?

חוזה שכירות דירה לעיתים הינו רגע הכרחי, כזה שעלינו לחתום עליו ואין מלבדו, אבל איך אנו יכולים לעשות זאת בצורה הפשוטה ביותר כך שהמשכיר לנו את דירתו לא יאמר "אם כך, עזבו אני ימצא לי שוכר אחר"?

אנו נציין בפניכם מספר דגשים שחשוב לשים לב אליהם בעת חתימה על חוזה שכירות דירה, מידע זה אינו יכול להחליף היכרות עם חוזה שכירות דירה אותו מציע בעל הנכס עצמו עליו עליכם לחתום, לשם כך ההצעה שלנו היא להשתמש בשירותיו של עורך דין מקרקעין מומלץ.

שכירות דירה
שכירות דירה

מועד וגובה התשלום עבור הכשירות

גובה התשלום ומועדו הם ליבו של חוזה שכירות דירה מבחינת השוכרים עליו לעיתים יהיה ניסיון להתמקח אך ללא הסכמה מלאה על אלה לא תצא השכירות לפועל, שני אלה הם בדרך כלל תוצאה של תנאי שוק ויכולת המיקוח של הצדדים הנגזרת ממנו כמובן בלי הסכמה מלאה על שניהם לא ניתן לבצע את חוזה שכירות דירה.

יש לציין כי אין כל חוק המגביל או מגדיר את הסכום לתשלום, צורת התשלום ומועדי התשלום והם כפי שנאמר, תלויים מאוד במצב השוק ובצדדים. יחד עם זאת במידה והסכמתם עם המשכיר על שני אלה עדיין יש סוגיות חשובות שכדאי להגדיר יחד בחוזה שכירות דירה, לשם כך הוא נוצר.

הבית ותכולתו

דירות להשכרה הן בדרך בנות כמה שנים לפחות, בדירות אלה בהרבה מקרים אנו רואים בלאי של האבזור הקיים. מעבר יסודי על אביזרי הבית וספירתם, בדיקתם המכנית וחיפוש אחר ליקויים אחרים שעשויים להיות לתקלות, עשויות לחסוך לכם מאמץ רב וויכוחים רבים במידה ומשהו מתקלקל, ויכוח על חובתו של מי לתקן או מי אחראי הוא ויכוח מר שעשוי להתפתח למצב בו לא ניתן להמשיך לחיות בדירה.
אולי יעזור לכם: דוגמה לחוזה שכירות סטנדרטי

אופציה להארכת השכירות

במידה ואתם מוצאים את הדירה נוחה, כיצד יש אפשרות לסכם עם המשכיר על אופציה להארכת החוזה, באיזה מחיר ובאילו תנאים.

לא תמיד נקודה זו כלולה בחוזה שכירות דירה אותו מגיש המשכיר וניסוח נקודה זו בחוזה שכירות דירה עשויה לספק נוחות ושקט לשני הצדדים: לשוכר ודאות לגבי מקום מגוריו לשנים הקרובות ולמשכיר ודאות לגבי השכרת דירתו.

מכירת דירה בתקופת השכירות

שוק הנדל"ן רותח אנו מרגישים זאת במחירי השכירות המאמירים וכן במחירי הקרקע והדירות למכירה, יד ראשונה או יד שניה, שימו לב כיצד מוגדר בחוזה שכירות דירה שלכם מצב בו בעל הנכס מבקש למכור אותה.

החל מהענקת רשות לו ולקוניו הפוטנציאליים להגיע ולבחון אותה ועד להתראה לפני צעד של מכירתה. הגדרה ברורה של נושא זה עשויה להגן עליכם ממצב בו עליכם ללא כל התראה לחפש דירה חדשה.

רצוי לוודא כי הזכויות על פי חוזה שכירות הדירה לא יפגעו על ידי כתוצאה ממכירת הדירה, הדירה נמכרת בכפוף לחוזה השכירות עם החוזה. במידה ובכל זאת מבקש המשכיר מהשוכר לצאת מהדירה. בחוזה יוגדר מה הפיצוי בגין הוצאות של השוכר במציאת דירה חדשה. בנוסף יש גם להגדיר כי במידה ולא מוצא השוכר דירה דומה בסביבה באותו מחיר יישא המשכיר בהפרש השכירות עד תום תקופת החוזה.

יציאה מהדירה

לעיתים משתנות הנסיבות, זכיתם להעלאה ואתם רוצים לעצמכם דירה גדולה יותר, קיבלתם עבודה המרוחקת מאוד מהדירה בה אתם גרים, נשתנה המעמד האישי שלכם ואתם זקוקים למרחב גדול יותר, כיצד במקרה זה מוגדרת יציאתכם מהדירה? האם ברור על פי חוזה השכירות כי אתם יכולים לצאת? באיזו התראה?

גלילה לראש העמוד

חיפוש באתר: