ייפוי כוח מתמשך | שאלות ותשובות

ישנם סוגים שונים של ייפוי כוח והשוואה ביניהם יכולה להיות כלי יעיל עבור אנשים שרוצים להפקיד החלטות חשובות בידיים של אנשים אחרים. מיופה כוח יכול לקבל החלטות בשלל נושאים ע"י מי שנתן לו את ייפוי הכוח, באופן שמוגדר מראש ובקטגוריות סגורות או לתקופה מוגבלת של זמן. ברוב המקרים, ייפוי כוח יכול לשמש למטרות משפטיות או לצורך התנהלות מול מוסדות המדינה השונים.

לכל ייפויי כוח קיימות מטרות שונות, עם זאת המאפיין המשותף הוא כי באמצעות ייפוי כוח כזה או אחר נותנים בפועל את ההרשאה לקבל החלטות ולבצע פעולות בשם אדם אחר. המצב נהיה מסובך במידה והאדם הנותן את ייפוי הכוח כבר אינו כשיר מבחינה פסיכולוגית, נפשית או שכלית להמשיך לקבל החלטות בנוגע לחייו האישיים, וכאן נכנס לתמונה ייפוי כוח מתמשך.

מהו ייפוי כוח מתמשך?

המשמעות של ייפוי כוח מתמשך היא רחבה ומקיפה יותר לעומת ייפוי כוח רגיל. למרות שבשניהם מגדירים את התחומים ואת הקטגוריות בהם מותר לאדם מסוים לקבל החלטות בשם אדם אחר, ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך גורף יותר שיש לו משמעות משפטית רחבה.

ייפוי כוח מתמשך ניתן ע"י אנשים המעוניינים להעביר את האחריות על החלטותיהם אל אנשים אחרים, אבל כאשר במהלך התקופה הם מפסיקים להיות כשירים לקבל את ההחלטות בעצמם. מדובר על דוגמאות רבות של ייפוי כוח אשר ניתן על ידי קשישים, דמנטיים, בעלי מוגבלות שכלית, נכים וכו'.

עם מי מתייעצים לגבי הניסוח?

האופן בו מנסחים ייפוי כוח מתמשך משפיע על הצדדים המעורבים. עבור מי שמקבל את ייפוי הכוח, לאופן הניסוח יש השפעה על השאלה מה מותר או אסור לו לעשות. מבחינת מי שנותן את ייפוי הכוח למעשה נותן את ההרשאה לאדם אחר לקבל בשמו החלטות בנושאים רגישים (אופן הניסוח קובע את האוטונומיה שלו על עצמו). לכן יש לנסח ייפוי כוח בצורה ברורה, מובהקת, חדה ומנומקת (רצוי לקבל ייעוץ משפטי).

הסכמה וחתימה

תפקידו של עורך הדין בניסוח ייפוי כוח

ניסוח של ייפוי כוח בליווי צמוד של עו"ד יכול למנוע בעיות מיותרות. אם פונים מוקדם אל עורך דין הבקיא בנושא, יש סיכוי גבוה יותר להפיק תועלת מהאופן בו מנוסח ייפוי הכוח וכמובן מהנושאים השונים בהם הוא מטפל. במקרים כאלה צריך לבדוק היטב איזה עורך דין יספק את השירות הכי מקיף ומקצועי לפי נסיבות המקרה.

התפקידים שאותם אמור לבצע עו"ד במהלך השלבים של הניסוח והחתימה:

שירות ייעוץ משפטי

המטרה של התייעצות עם איש מקצוע בעל התמחות בנושא היא לקבל ממנו שירותי ייעוץ כלליים. אלו שירותי ייעוץ בתחום המשפט ולהם השפעה על החלטות אחרות שיתקבלו על ידי הצדדים המעורבים. בשביל לקבל שירותי ייעוץ כלליים בתחום המשפט, בוחרים מלכתחילה עו"ד שמכיר את הניסוחים השונים של ייפוי כוח מתמשך ויודע באיזה סעיפים של המסמך הזה להתמקד.

ליווי התהליך עד לחתימה

המעורבות של עורך דין חשובה כדי לנסח ייפוי כוח שיהיה לאחר מכן תקף גם בין כתלי בית המשפט. בניגוד למה שנהוג לחשוב לא כל הסכמה בעל פה או אפילו הסכם בכתב קבילים בבית משפט לצורך מימוש ויישום של ייפוי כוח מתמשך. אם לא רוצים למנוע מצב בו מגלים מאוחר את זה שייפוי הכוח בכלל לא תקף מבחינה משפטית, כדאי לקחת ייעוץ משפטי ולעשות זאת כמה שיותר מוקדם.

ביטול ייפוי כוח מתמשך

יש מקרים שבהם מעוניינים לבטל ייפוי כוח מתמשך. האופן בו מבצעים את הביטול תלוי בשאלות מי דורש אותו, מתי ייפוי הכוח נכנס לתוקף ובאילו נושאים הוא עוסק. יחסית קשה לבטל ייפוי כוח מתמשך שכבר נכנס לתוקף, בעוד אין בעיה לעשות את זה מראש. בכל מקרה, התייעצות עם עו"ד אמורה לפתור את ההתלבטות.

היתרונות של ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך מגלם יתרונות רבים כי הוא מאפשר לבני משפחתם של קשישים לקבל בשמם החלטות. אם יוצאים מתוך נקודת הנחה שלפיה אותו ייפוי כוח מתמשך ניתן מלכתחילה על ידי המייפה עבור אנשים עליהם הוא סומך. אין מקום להתלבטות לגבי המישור המוסרי. כמו כן, אפשר לנסח ייפוי כוח מתמשך יחד עם עורך דין כדי לוודא שאף צד לא מנצל את חוסר היכולת של הצד השני.

בחירת עו"ד מתאים

ייפוי כוח מתמשך הוא כלי משפטי חשוב בו משתמשים על מנת לאפשר לאנשים לקבל החלטות בשמם של אנשים אחרים. בגלל החשיבותו יש לתאם ולנסח אותו מול עו"ד המכיר את התחום. עורך הדין אותו בוחרים לטובת ניסוח, ביטול או יישום ייפוי כוח מתמשך חייב להיות בעל ניסיון מוכח. אם לא בטוחים לגבי ניסיונו, ניתן לקבל עליו חוות דעת מצד לקוחות קודמים.

גלילה לראש העמוד

חיפוש באתר: