מיסוי מקרקעין | מספר סוגי מיסים חשובים

תוכן עניינים

לכל עסקת מקרקעין, ולו הפשוטה ביותר, קיים צד של מיסוי מקרקעין, לרוב אדם פרטי הקונה או מוכר דירה, קרקע או נכס כלשהו אינו מודע לכל הפרמטרים הנוגעים לחובותיו וזכויותיו בתחום.

לפיכך, מומלץ להתקשר עם עורך דין בעל ניסיון הבקיא בתחום לפני ביצוע עסקה כלשהי. הכוונה מקצועית והתייעצות עם עו"ד שמבין בכל התהליכים המשפטיים בחוקים ובתקנות יחסוך לכם ממון רב ועוגמת נפש מיותרת בעתיד.

מיסוי מקרקעין
מיסוי מקרקעין

3 סוגי מיסים שחשוב להכיר:

היטל השבחה

היטל השבחה הוא מס אשר צריך לשלם בגין השבחת המכס. היטל השבחה משולם כאשר ערך הנכס עלה בעקבות תוכנית בניין ערים, או אישור בנייה חריגה או מתן הקלות באחוזי הבנייה.

מס רכישה

מס רכישה חל על רוכש הנכס בקניית דירת מגורים, חנות, מפעל, מגרש, שטח חקלאי. המס תלוי במדד וכן מחושב באחוזים עפ"י שווי מכירת הנכס.

מס שבח

מס שבח, למעשה שבח – ההשבחה הוא הפער, בין מחיר קניית דירה ראשונה למחיר מכירתה, מההפרש יקוזזו ההוצאות הנלוות (לדוגמה שכר הטרחה לעורך דין, שיפוצים שנערכו בדירה, מתווך ועוד).

מהם המקרים בהם יינתן פטור ממס שבח?

  • על דירה המוגדרת כ"דירת מגורים מזכה": לא מכר ב-4 השנים האחרונות דירת מגורים בפטור ממס שבח.
  • מי שמכר דירה וזו דירתו היחידה ולא היו לו במשך 4 שנים שקדמו למכירה דירות נוספות, יהיה פטור ממס שבח אם לא מכר דירה ב-18 החודשים הקודמים למכירת הדירה.
  • דירת מגורים שהתקבלה בירושה מההורים שזו הייתה דירתם היחידה ולו מכרו בעצמם את הדירה היה מגיע להם פטור, מכירה זו אינה פוגעת בפטור הרגיל לפי סעיף 1.
  • פטור בגין העברה ללא תמורה מהורים לילדים, ילדים לא יוכלו למכור את הדירה שקיבלו במתנה במשך 4 שנים, או 3 אם התגוררו בדירה, או שנה אם הילד התחתן.

למי פונים לייעוץ בכל הקשור למיסוי בעסקאות מקרקעין?

מיסוי מקרקעין הינו תחום מורכב ומסועף לתתי תקנות מורכבות וככזה, הינו מחייב את העוסק בו בידע ובקיאות בחוק, יושרה ומהימנות מעל לכל. קיימים מספר היטלים הכלולים במיסוי החלים על המוכר והקונה בעסקה ובראשם מס רכישה.

מרבית הטעויות נובעות מכך שעורכי דין שאינו בקיאים בכל סעיפי החוק יכולים לטעות בניתוח ובחירת הליכי המיסוי הנכונים והמתאימים ללקוח, בטרם חתימת עסקת מכירת/רכישת נכס, שמטרתם לחסוך בהוצאות.

עורך דין העוסק בדיני מקרקעין יספק לכם מענה מקצועי וטיפול יסודי ומקיף בהליך של עסקת מקרקעין, דרך שלבי התכנון, בחינה של שלבי המיסוי, בחינת רשימת הפטורים והעדפת פטור ממס שבח אחד על משנהו במטרה לבצע תכנון מס הולם וכדאי.

*התקנות ושיעורי המס מתעדכנים מפעם לפעם, וישנם מקרים נוספים בהם שיעורי המס שונים ואינם כפי שנרשם לעיל – אין במאמר זה להוות מתן ייעוץ משפטי כזה או אחר.

גלילה לראש העמוד

חיפוש באתר: