רישום מקרקעין בטאבו – השלב הסופי בעסקת מקרקעין

רישום מקרקעין מבטיח את הבעלות ואת הזכויות שלכם בכל נכסי הנדל"ן שרכשתם, וכולל סוגי רישומים שונים כמו רישום הערת אזהרה, העברת בעלות ועוד. בישראל ישנן דירות רבות אשר אינן רשומות בטאבו, רק רישום זכויות מקרקעין אשר בוצע לפי כל הכללים יכול להבטיח בעלות על הנכס. וזאת על מנת להימנע ממצבים אינם נעימים בעתיד.

שיטה זו מעט מגבילים את טובת המסחר, אך היא מגנה על הקונה מפני מעשי רמאות. העיקרון שלה הוא אומר שכאשר מבצעים רישום מקרקעין של הנכס הנדל"ני בפנקסי הרישום, עושים בדיקה ומוודאים שאכן כל הפרטים הכתובים בחוזה תואמים למציאות (במידה ויתגלה זיוף לאחר הרישום זה יוביל לביטול העסקה).

רכישת נכס מקרקעין
רכישת נכס מקרקעין

6 דברים שחשוב לדעת על רישום זכויות בטאבו

 1. זהו השלב הראשון הוא שלב חתימת החוזה בין המוכר לקונה, ליווי של עו"ד מנוסה יבטיח כי החוזה נכתב כהלכה ללא בעיות משפטיות.

 2. סעיף 6 לחוק המקרקעין תשכ"ט – 1969 קובע כי כל עסקת מקרקעין חייבת להירשם. סיום העסקה מותנה ברישום בלשכת המקרקעין ובאישור הרשם.

 3. בישראל קיימות אלפי דירות חדשות שנקנו מקבלנים או חברות בנייה שלא נרשמו במשך הרבה שנים. אך מינהל מקרקעי ישראל לאחר מספר שנים התחיל לנקוט באמצעים חמורים נגד חברות וקבלנים אשר מפרים את החוק ואינם מסיימים את תהליך הרישום.

 4. קיימות סיבות שונות אשר מונעות מקבלנים לבצע רישום נכסי מקרקעין בטאבו. לדוגמה בגלל שחברת הבנייה לא השלימה את הליך זכויות המשתכן, בעקבות רשלנות או סחבת או שאם הליך הפרצלציה (להוסיף קישור עוגן) האזורי עדיין לא הסתיים ועוד.

 5. רישום זכויות בטאבו הוא הליך מסובך וקיימות בו סכנות, חשוב להיעזר בשירותיו של עו"ד מקרקעין כדי לעבור אותו בצורה בטוחה ויעילה.

 6. בשביל לבצע את ההליך צריך להצטייד בטפסים כגון:

  *תשלום מס שבח
  *אישור מהרשות המקומית בו מתבצע התהליך
  *חוזה קנייה
  *אישור על תשלום מס רכישה
  *שטר משכנתא (במידה ויש)

מילון מונחים בנושא:

נסח טאבו

זהו מסמך רשמי אשר מהווה מעין תעודת זהות של הנכס הנדל"ני. בנסח יירשמו כל הפרטים הרלוונטיים כמו מיקום הנכס, בעלי הנכס, תיאורו וגודלו. בעת ביצוע הקנייה חשוב להוציא נסח טאבו כדי לוודא כי המוכר הוא אכן הבעלים של הדירה וכי נתוניה הרשומים בנסח הטאבו תואמים למציאות.

אם הדירה משועבדת לבנק (בעקבות משכנתא) או לכל גוף אחר חשוב לדעת זאת. נסח הטאבו יכול לשקף את מעמדה של הדירה ולתת מידע על כל השעבודים והעיקולים החלים עליה במידה והם קיימים.

*לפני חתימת החוזה רצוי להוציא שוב נסח טאבו בשביל לוודא כי בזמן המשא ומתן על רכישת הדירה לא העביר המוכר זכויות בנכס לגורם שלישי.

פרצלציה

פרצלציה זוהי תוכנית חלוקה שבה המדינה מעניקה לכל חלקת קרקע מספר מזהה באמצעות חלוקת הקרקע לגושים וחלקות.

הערת אזהרה

ההערה נועדה כדי ליידע את הקונים כי בעל הדירה התחייב לגורמים שונים על מכירתה, במקרה כזה אתם יכולים לסכן את כספכם. בנוסף לזאת הערה ברישום מגנה על הקונה מפני נושים של המוכר. לאחר רישום הערת אזהרה בטאבו הנושים לא יוכלו לבצע עיקולים או שעבוד על הנכס.

האגף לרישום והסדר מקרקעין

זהו הגוף הרשמי הרושם את נכסי הנדל"ן בפנקסי המקרקעין. רישום הנכסים מעניק לקונה בעלות על הנכס. כל אחד רשאי לגשת לאחת לאגף בשביל לברר את מצבו החוקי של הנכס בו הוא מתעניין.

גלילה לראש העמוד

חיפוש באתר: