רכישת דירה – המדריך לרוכש

תוכן עניינים

רכישת דירה הינה אחת מהעסקאות החשובות והגדולות ביותר אצל רוב האנשים במהלך חייהם,
ולכן הליך זה מצריך ליווי משפטי מקצועי והוגן החל משלב מציאת הדירה ובדיקתה דרך שלב בירור כל אופציות המימון האפשריות ועד המעבר הסופי.

בית

לנוכח עובדה זו, מומלץ ואף חובה לשכור את שירותיו של עו"ד מקרקעין בעת רכישת דירה יד ראשונה או שניה מקבלן או גורם פרטי. בנוסף, יש לבדוק כי עורך הדין עמו מתקשרים הנו מקצועי ובעל ניסיון רב בתחום המקרקעין. ומלבד זאת, רצוי כי יהיה בקיא בתנאים הפיננסים והמטרה העומדת מאחורי הצעד של רכישת דירה. כל הפרטים הנ"ל הופכים את נושא רכישת דירה לגדול ובעל משמעות רבת ערך המצריך זהירות, חשיבה ובדיקה מקיפה.

ישנן שתי אופציות לרכישת דירה:

1 - רכישת דירה מקבלן (יד ראשונה)

רכישת דירה מקבלן יכולה להתבצע בשני מועדים: לפני הליך הבניה (מה שנהוג לכנות "רכישה על הנייר") או בתום הליך הבניה:

  • בעת רכישת דירה לפני הליך הבניה יש לנהוג במשנה זהירות כיון שעדיין ההליך בשלב תכנוני ובלתי מוחשי ואין לו לאדם אלא מה שעיניו רואות.
    גם בעת חתימה על זכרון דברים מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין מקרקעין כיוון שמסמך זה בעל חשיבות משפטית שוות ערך לחשיבות המשפטית של חוזה רכישת דירה ותוצאתו היא צמצום חד משמעי של כח המיקוח של הקונה בעת המשא ומתן לקראת רישום החוזה.
  • בזמן רכישת דירה מקבלן בתום הליך הבניה חייב הקבלן להעניק לקונה עותק מחוזה המכר עליו חתמו שני הצדדים. חוזה המכר רשום על ידי עו"ד מקרקעין מוסמך אשר מייצג את הקבלן לכן חשוב שגם הקונה ישכור שירותיו של עורך דין מקרקעין אשר ידע לבדוק את העסקה מכל היבטיה המשפטיים וההנדסיים וידאג לאינטרסים של הקונה.

2. רכישת דירה יד שניה

השלב הראשוני לפני רכישת דירה יד שניה הוא שלב בירור הזכויות, על הקונה לוודא כי הנכס הוא בבעלות המוכר בלבד וכי זכויותיו נקיות וחופשיות מחובות עיקולים ושעבודים לטובת גוף אחר.

על מנת לוודא זאת במאת האחוזים יש להוציא נסח טאבו עדכני או לחילופין במצב שהקרקע הינה בבעלות מנהל מקרקעי ישראל ובחכירת המוכרים, יש להוציא טופס "אישור מצב זכויות" שהינו אישור פרטי החוכרים אשר מנפיק מינהל מקרקעי ישראל.

במקרים חריגים, כגון בנייני מגורים אשר טרם נרשמו כבית משותף, מתנהל רישום הזכויות "בחברה משכנת", והיא זו המנפיקה את אישור מצב הזכויות הנוכחי והמעודכן.

גלילה לראש העמוד

חיפוש באתר: