האם כדאי לחתום על זכרון דברים לפני קניית דירה?

זיכרון דברים הוא מסמך תמצית וקצר, אשר נערך בשעת ביצוע עסקאות רציניות כמו רכישה של דירה. מסמך זה לא מהווה תחליף לחוזה אלא מהווה כחוזה מקדים בצמוד לשלב שבו הגיעו שני הצדדים להסכמה בעת ביצוע העסקה.

האם זכרון דברים נחשב לחוזה מחייב?

זיכרון דברים לקניית דירה הוא חוזה לכל דבר במידה והוא מכיל את כל הפרטים הרלוונטיים לעסקה. לפרטי זיהוי מדויקים של הנכס הנמכר – תאריך מסירה, מחיר ותנאי תשלום, כתובת, גוש וחלקה, מספר דירה וקומה. קראו מידע נוסף

בדיקת חוזה
בדיקת חוזה

הפרת זכרון דברים למכירת דירה

מאחר והוא חוזה לכל דבר, נסיגה של הקונה ללא סיבה מוצדקת – לדוגמה בגלל שהבנק אינו מעניק לו משכנתא או גילוי כי הוא יכול להשיג דירה דומה במחיר טוב יותר או שהסכים לשלם על פי ערך גבוהה יותר על פי שומה של הבנק לפני נתינת משכנתא, תהווה הפרת הסכם ועלולה לגרום לחיוב בפיצוי למוכר על פי מה שנקבע בזיכרון דברים. כך הוא גם לגבי המוכר, לדוגמה אם הוא מוצא קונה בסכום גבוהה יותר, ביטול העסקה עשוי להתחייב בפיצויים על פי הרשום בזיכרון דברים.

במקרים של הטעיה כגון רכישה מתוך טעות בעקבות הטעיה של המוכר או במקרה של גילוי רטיבות קשה וסדקים חמורים שלא ניתן היה לגלות בדרך הטבעית והמוכר הסתיר אותם, ניתן יהיה בהתערבות בית המשפט בדרך כלל לבטל את גובה הקנס שנרשם בעת רכישת הדירה בזכרון הדברים.

על אף היות זיכרון דברים לקניית דירה אמצעי המקל על המוכר והקונה להכריז על רצינות, במקרה של קניית דירה עשויות להתקשרות שכזו להיות השלכות מרחיקות לכת על הקונה במקרים אלו:

  • הנכס משועבד וסכום השעבוד שווה או גדול משווי הדירה.
  • זכויות המוכר בנכס אינן רשומות על שמו וקיימת בעיה של רישום בגלל עיקול למשל או הערות של העירייה.
  • בנכס חריגות בניה שלא ניתן לקבל עליהם היתר או צווי הריסה שלא ניתן לבטל.
  • הנכס מעוקל.

עומדים לחתום על זכרון דברים? התייעצו לפני עם עורך דין

זיכרון דברים בהשוואה לחוזה הינו קצר יותר ומקיף פחות אך מבחינה משפטית הינו שווה ערך וניתן לסימוכין. בן אדם שלא בקיא מספיק בחומר המשפטי, אינו צופה את המהמורות והנפילות המשפטיות העלולות לקרות בעתיד כתוצאה מחתימה על סעיפים מסוימים בזיכרון הדברים. ולכן ישנה חשיבות רבה לפנייה לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי, בכל מקרה בו הופרה התחייבות כלפיכם ו/או נטען כי אתם הפרתם התחייבות זו או אחרת.

זאת מכיוון שהוכחת תוקפו של הסכם יכולה להיעשות בדרכים שונות ומגוונות, ועל כן נדרשת לכך מומחיותם של עורך דין הבקיא היטב בתחום דיני חוזים. ליווי משפטי של עורך דין מקרקעין כבר בשלב הראשוני של כתיבת זיכרון דברים הינו נכון והכמעט הכרחי.

גלילה לראש העמוד

חיפוש באתר: