מתכוון לנהוג ללא רישיון נהיגה? יש לכך השלכות חמורות!

החוק בישראל מתייחס בחומרה לסוגים שונים של עבירות תעבורה. בגלל שיש קשר ישיר בין ביצוע עבירות מן הסוג הזה לבין תאונות דרכים, מטרת החוק היא לנסות לייצר הרתעה באמצעות ענישה. יתרה על כך, החוק מבדיל בין רמות שונות של ענישה לפי דרגת החומרה של העבירה. בתוך דרגות החומרה הקיימות, אין ספק שאחת הגבוהות ביותר היא זו שקובעת את העונש בגין נהיגה ללא רישיון.

עם זאת, גם את הנושא של נהיגה ללא רישיון ניתן לבחון מתוך כיוונים שונים. אפשרות אחת היא לברר האם מדובר על נהיגה על רכב ללא אף סוג של רישיון (כמו אצל נערים מתחת לגיל מסוים) או אצל מבוגרים שמעולם לא קיבלו רישיון.

מנגד, אפשרות אחרת היא לבצע סקירה של פסקי דין במקרים שבהם הנהיגה התבצעה כאשר הרישיון אינו בתוקף – בין אם בגלל שהוא לא שולם, בין אם בגלל שהוא נפסל אחרי צבירת נקודות ובין אם בגלל סיבות רפואיות כאלה ואחרות.

פלילי
פלילי

מהם העונשים הצפויים על נהיגה בלי רישיון?

מאסר של עד שנתיים בפועל בגין נהיגה ברכב של אדם שמעולם לא קיבל רישיון

המצב החמור ביותר מבחינת בתי המשפט הוא נהג שנמצא נוהג ברכב, למרות שהוא מעולם לא קיבל רישיון. במקרים כאלה, בית המשפט יוצא מתוך נקודת הנחה שלפיה אולי אותו אדם בכלל לא יודע לנהוג ולכן גם אינו מסוגל לשלוט ברכב.

בתי המשפט מייחסים חשיבות רבה להכשרה של הנהגים ולתהליך שהם עוברים לפני שהם עולים על הרכב. אם אכן מדובר על אדם שנוהג ברכב בלי שאי פעם קיבל רישיון, העונש הקבוע בחוק הוא מאסר של עד שנתיים בפועל. בנוסף, החוק קובע עונש של פסילת רישיון עתידי לתקופה מינימלית של 3 חודשים.

אי חידוש רישיון נהיגה בזמן

אי חידוש רישיון נהיגה בזמן וגם נהיגה ללא רישיון תקף מסיבות אחרות עלולות להקים עילה לעונשים וסנקציות. עם זאת, נהיגה בלי רישיון מסיבה של אי חידוש במועד עדיין נחשבת בדרגת חומרה נמוכה מפני שהיא מוגדרת בתור עבירה טכנית.

במקרים כאלה, בעיקר אם אי החידוש היה לפרק זמן קצר בלבד, העונש יהיה קנס כספי אם התקופה היא עד 6 חודשים וזימון לבית משפט בתקופה של מעל חצי שנה.

נהיגה על רכב עם רישיון לא מתאים

רמת המסוכנות במצב הזה חמורה גם מבחינת בית המשפט וגם מבחינת הציבור הרחב, לכן חשוב להתייעץ עם עו"ד תעבורה בכל מקרה של דילמה והתלבטות.

מבחינת עונש, החוק קובע שניתן לגזור על הנהג פסילת רישיון לתקופה ארוכה, פסילה על תנאי או קנס כספי. במידה ומדובר בעבירה חוזרת שכבר התרחשה בעבר, העונש עלול להגיע עד כדי מאסר בפועל עם עוד עונשים.

היכרות עם עונשים על נהיגה ללא רישיון יכולה להיות רלוונטית עבור הציבור הרחב. בין היתר, המטרה של היכרות מן הסוג הזה היא להבין את ההשלכות והעונשים כדי להרגיש את תחושת ההרתעה. אם ציבור הנהגים מרגיש מורתע, יש פחות סיכוי לכך שאזרחים יסעו ברכב בלי רישיון בתוקף.

גלילה לראש העמוד

חיפוש באתר: