עורך דין חדלות פירעון והסדר חובות

כשמתחיל חוב כספי גדול ולא קיימת יכולת לפרוע את החוב, ניתן כיום להביא את החוב לשיקום הבראה כלכלי מה שמכונה גם – חדלות פירעון (בעבר – בקשה לפשיטת רגל).

במקרה זה יש מספר דרכים שבהן המדינה תאפשר לחייבים להיחלץ מהמשבר אליו נקלעו. לכל דרך יש יתרונות וחסרונות ולכן כדאי לבדוק מה הדרך המתאימה ביותר עבור כל מאן דהוא, בהתאם לחובותיו שהצטברו וליכולת ההחזר שלו.

עם תום הליך חדלת פירעון יתחיל הליך של הפטר חובות שעל פי החוק החדש נקרא בימינו – צו שיקום כלכלי. כדי לצלוח את ההליך, להיפטר מכל החובות ולזכות בהגנה ובחסות הולמת כדאי לקבל ייצוג מטעם עורך דין להסדר חובות שידע לבחון בקפידה את המצב ולהעניק תמונה מציאותית של כלל האפשרויות שתסייע להגיע לפתרון הבעיה.

עורך דין
עורך דין

מהו תפקידו עורך דין להסדר חובות?

עורך הדין יגיש בשם החייב בקשה לצו פתיחת הליכים עם פירוט ונימוק מורחב אודות המקרה. לצו יתווספו גם אסמכתאות התומכות בכל טענה וסיבה שיש בידיו. לאחר שבית המשפט ידון בבקשה לחדלות פירעון ובתגובה של הכונס הרשמי, הוא יורשה להורות על צו לפתיחת הליכים לכל הנכסים שיש לחייב, שמורה על העברתם לנאמן הממונה בתיק.

עתה החייב יכול לנסות להגיע לכל הסדר ראוי עם הנושים, בסיוע עו"ד להסדר חובות שייצג אותו. עם קבלת צו לפתיחת הליכים יועברו כל נכסי החייב לנאמן שיפעל למימושם וחלוקתם בין כל הנושאים, לפי סדר עדיפות. ההליך יגמר בהסדר עם הנושים או במתן צו הפטר לחייב – משמע פטור מכל החובות הכלולים בתביעה. כעת הוא יהיה פטור מכל הגבלה או סנקציה ויוכל להתחיל דף חדש בחייו הכלכליים.

ארבעת תחומי העיסוק העיקריים:

1. הסדר חובות

אם יש לאדם חוב, הוא יקבל על כך התרעות ועם הזמן יחלו גם הגבלות על חשבונותיו ונכסיו – זה הזמן בו כבר לא יהיה ניתן להתעלם מהמצב והוא יצטרך להחליט כיצד עליו להתנהל מול הנושים. ככל שמתעלמים זה רק גורם להחמרת המצב, לכן זה הזמן לגשת לבנק ולהתחיל לברר איך ניתן יהיה להסדיר את החוב, מה האפשרויות העומדות מול החזר כספי לכל הנושים שמחכים להחזר הכספי.

בנוסף מומלץ כבר בשלב הזה להסתייע בייעוץ משפטי. במקרה שהחשבון כבר מוגבל בבנק, דעו שאפשר גם את זה להסדיר והכל תוך כדי המסגרת והיכולות שלכם. בעזרת עורך דין חדלות פירעון מומלץ. ככל שתהייה תגובה מקצועית ומהירה למצב, כך ניתן להיחלץ ממנו במהרה מבלי להגיע למצב של הוצאה לפועל. עו"ד יסייע בניהול משא ומתן מול הבנק או כל נושה כדי להסכים על צמצום החוב, תשלום היתרה שלו וסגירת רישום החוב. כך גם יופסקו כל ההליכים המשפטיים נגד החייב.

מדוע הסדר חובות נחשב לכדאי?

במקרים שמוצע סכום מסוים הנושה מצליח בכל זאת לקבל סכום כסף במזומן, זאת להבדיל מסכום שמתפרס על חודשים ושנים ונפרע בסכום קטן מדי חודש. החייב אמנם יזכה להנחה של חצי מהחוב המלא וכדאי לו לעשות מאמץ בשביל לגייס את כל הסכום ולהגיע לפשרה.

עוד אפשרות תהיה הצעה להסדר נושים במסגרת חדלות פירעון, שם יתבקש החייב לשלם לפחות 30% מהחוב, אפשרות זו תהייה כדאית כאשר במסגרת הליך אחר הוא יכול לאבד הרבה יותר מסכום זה מסך כל חובותיו.

2. איחוד תיקים

כמו כן, עורך דין חדלות פירעון יתלווה לכל אדם שיש לו חובות לנושים שונים הנמצאים בטיפול של הוצל"פ באמצעות החזר החוב ביוזמת איחוד תיקים. בקשה של עו"ד לאיחוד תיקים תוכל למנוע הכרזה על חדלות פירעון וכתוצאה מכך להקטין את ההגבלות.

לא כל סוגי החובות והתיקים נופלים בקטגוריה זו, יש גם איחוד תיקים עם הגבלות ועם מעט הגבלות. בהגבלות כאלה מחייבים רק מי שיכול לעמוד בהחזר של 3% בחודש מסך החוב הכללי ולכן התשלומים שלו נפרשים על פני תקופה קצרה יחסית.

תשלום בכרטיס
תשלום בכרטיס

3. תשלום חוב ע"י מוגבל באמצעים

חייבים רבים יוכרזו גם כמוגבלים באמצעים, כשהכוונה היא לכל מי שהתשלומים שלו נפרשים לאורך תקופה, זאת מאחר והחייב לא מסוגל לעמוד בהחזר חודשי בגובה 3% מכלל החובות המאוחדים. מצד אחד, נובע מכך שההחזרים הם לרוב נמוכים ומצד שני, יש עליו הגבלות רבות במשך זמן רב יותר לאחר שהרשם בהוצל"פ קיבל החלטה מתאימה על גובה ההחזר ואורך תקופת התשלום.

זה גם מה שמחייב היערכות של החייב ושל הרשויות להגביל אותו רשמית בתחומים שונים, כדי להבטיח שתנאים נוחים יחסית אלה אכן יכובדו, כמו צו איסור עיכוב יציאה מהארץ והיותו לקוח מוגבל בבנק ובאשראי.

4. הפטר וחדלות פירעון (בעבר "פשיטת רגל")

חדלות פירעון זאת הכרזה סופית של החייב שמכריז כי הוא לא מסוגל להגיע לשום הסדר, מכל אותם ההסדרים שהוזכרו, בשביל להצליח לשלם את החוב שלו והדרך היחידה שנותרה לו היא הכרזה על חדלות פירעון. בהליך זה מממשים את כל נכסיו ומבצעים בדיקה מעמיקה כדי לוודא איך ניתן לטפל בחובות.

בתום תקופה זו יוכל החייב והנושים לקבל את תוכנית הפירעון של כונס הנכסים. רק אז, יכול להינתן לחייב הפטר מחובותיו לאחר שהוכיח שהוא מסוגל לעמוד בתשלומים ובכל מה שמוטל עליו.

כדי להצליח להתמודד עם המצב המורכב הזה בצורה הטובה ביותר חשוב מאוד להסתייע בעורך דין שמוכרים לו כל נבכי החוק והסעיפים שמביאים להסדר החובות.

גלילה לראש העמוד

חיפוש באתר: